Kulinarne szlaki Pojezierza Wałeckiego

Barszczyk czerwony z fasolą

1 kg buraków, porcja włoszczyzny, 5-10 dag suszonych grzybów, 2-3 ząbki czosnku, 2 listki laurowe, 1 cytryna, ziele angielskie (4-6 ziaren), majeranek, sól, cukier, 30 dag drobnej białej fasoli

Grzyby zalać zimną wodą na całą noc. To samo zrobić z fasolą. Buraki obrać, pokroić w plastry, zalać zimną wodą, dodać liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, czosnek, pozostawić namoczone na całą noc. Następnego dnia wstawić do gotowania grzyby (w tej samej wodzie, w której się moczyły), podobnie zrobić z burakami. Również fasolę ugotować w tej wodzie, w której się moczyła. Z włoszczyzny ugotować wywar z dodatkiem liścia laurowego, ziela angielskiego, soli. Po ugotowaniu wszystkich składników wywary z nich (grzybowy, buraczany, warzywny) zlać do garnka, przyprawić do smaku solą, pieprzem, sokiem z cytryny (ewentualnie do barszczu można dodać łyżkę czerwonego wina).
Na talerz wyłożyć ugotowaną do miękkości fasolę oraz grzyby pokrojone w paski. Zalać gorącym barszczem. 

Śledzie po tatarsku (Podlasie)

60 dag solonych śledzi bez głów, 2 - 3 cebule, 2 -3 łyżki oleju, łyżka koncentratu pomidorowego, jajko, łyżeczka musztardy, mielona ostra papryka, natka pietruszki, pieprz

Wymoczone śledzie odfiletować i pokroić w drobną kostkę. Tak samo pokroić cebulę, dołożyć do śledzi. Dodać koncentrat pomidorowy, musztardę, resztę przypraw.
Następnie powoli wlewać olej, stale mieszając. Posypać ugotowanym na twardo oraz posiekanym jajkiem i drobniutko posiekaną natką. Podawać w szklanych naczyniach do ryb.

Kutia (Ukraina, Białoruś)

1 szklanka maku, 1 szklanka ziaren pszenicy, 1 szklanka mleka (wody), 1/2 szklanki cukru pudru, 1/2 szklanki miodu, 20 dekagramów posiekanych orzechów laskowych, 10 dekagramów siekanych migdałów, 3 łyżki rodzynek sułtańskich, 3 łyżki wiśni z konfitur, po 5 fig i daktyli

 Pszenicę namoczyć na noc, a następnie gotować trzykrotnie zmieniając wodę, gdy pszenica będzie miękka, odsączyć ją na sitku. Mak przemyć pod bieżącą wodą, zalać wrzącym mlekiem, zagotować na małym ogniu, następnie trzy razy zmielić w maszynce do mięsa, połączyć z ugotowaną pszenicą, dodać resztę składników, wymieszać, ochłodzić.
Podobnie przygotowany mak podawany jest też  jako danie wigilijne z łamańcami lub śliżykami

 

Knysz (Ukraina):

Ciasto: 1 ¾ szklanki mąki, ok.1/2 szklanki wody, 30 g drożdży świeżych, 50 g oleju, (można też zrobić ciasto pierogowe)

Nadzienie: cebula, oliwa, sól i pieprz (ilość cebuli zależna od planowanej grubości nadzienia)
 
Cebulkę posiekać i skropić oliwą, lekko posolić. Wyrobić ciasto: drożdże zalać ciepłą wodą, dodać trochę mąki i pozostawić do wyrośnięcia. Dodać resztę mąki , wyrobić ciasto. Dodać olej i nadal wyrabiać. Odstawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę a następnie wyłożyć na oprószoną mąką stolnicę i rozciągnąć rękoma na prostokątny płat, wyrównać powierzchnię wałkiem. Wzdłuż dłuższego boku prostokąta ułożyć grubą warstwę cebulki, zwinąć, zlepić brzegi ciasta posmarowane wodą. Ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i pozostawić do wyrośnięcia. Nakłuć widelcem w kilku miejscach. Upiec na złoty kolor, w średnio nagrzanym piekarniku (160-180°C).